wtorek, 27 sierpnia 2013

pomidorowa tarta

Sezon na pomidory, czyli jedne z moich ulubionych warzyw trwa. Najlepsze są te ogródkowe.
Dziś  chrupka tarta na dwa kęsy dosłownie z pomidorami w roli głównej.
Zatem nie spimy tylko gotujemy i jemy:)



Składniki:
  • 3-4 pomidory
  • 2 żółtka
  • 4 gałązki tymianku
  • 1,5 szklanki mąki
  • 2 pęczki szczypiorki
  • 2 łyżki oliwy
  • 120 gram masła + jedna łyżka
  • sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
  1. 120 gram masła kroimy na kawałki i wrzucamy do miski. Następnie dodajemy mąkę, żółtka szczyptę soli i  ok 5 łyżek zimnej wody. Ciasto najpierw wyrabiamy mikserem a potem ja polecam zgnieść je dłońmi tak by miało gładką konsystencje. Następnie zawijamy je w folię spożywczą i wkładamy na 30 minut do lodówki.
  2. Szczypiorek myjemy i osuszamy, następnie kroimy. Na patelni rozgrzewamy masło i wrzucamy szczypiorek. Szczypiorek dusimy 5-8 minut. Na końcu doprawiamy solą i pieprzem. W tym czasie myjemy także pomidory i kroimy je na cienkie plastry.
  3. Ciasto wyciągamy z lodówki i rozwałkowujemy na papierze do pieczenie ( średnica tak ok 24 cm) i przekładamy do formy. Na cieście najpierw rozkładamy szczypiorek potem pomidory na wierzch kładziemy świeży tymianek. Można doprawić do smaku.
  4. Ciasto wkładamy do piekarnika (termoobieg) o temperaturze 175 C i pieczemy przez 15- 18 minut.

    Smacznego












    środa, 7 sierpnia 2013

    dżem porzeczkowy

    Moja aktywność spadła do jednego posta na miesiąc przyznaje, że ostatnio związane jest to z pogodą. Każdą wolną chwilę spędzam na świeżym powietrzu, biegam jestem na kinie w plenerze, na festiwalach, a za chwile zbliża się mój upragniony urlop.
    Dodam, że moja aktywność na blogu się zmniejszyła, bo zaczęłam realizować się w swojej pracy, ba nawet rozwijać. To mnie cieszy, ale mam przez to też mniej czasu na blog.



    Wracając do tematyki kulinarnej, będąc u rodziców pomagałam jak to ja w ogrodzie i okazało się, że w tym roku porzeczki obrodziły im niesamowicie porzeczki i czerwone i czarne- nazbierałam ich pełno. Część jak to ja skonsumowałam, a z część poszła na dżem.

    Składniki:
    • według przepisu 1 kg czarnych p orzeczek ( u mnie wymieszane czarne z czerownymi
    • 1 laska wanili
    • 500 gram cukru żelującego 2:1
    Sposób przygotowania:
    1. Porzeczki umyć, następnie osuszyć i zdjąć je najlepiej za pomocą widelca z gałązek
    2. Porzeczki wrzucić do garnka, laskę wanilii przeciąć na pól i wydrążyć miąższ. W dużym garnku wymieszać porzeczki, przeciętą laskę wanilii i cukier żelujący. Całość gotować ok 3 minut.
    3. Dżem należy szybko przełożyć do czystych słoików( po uprzednim wyciągnięciu laski wanilii). Słoiki zamykamy i odwracamy do góry dnem. 


    Uwaga dżem przechowujemy w  ciemnym miejscu. Idealny jesienią do herbatki na tosta, czy gofra :)


    niedziela, 7 lipca 2013

    owsianka na słodko z malinami

    Tak jak wspominałam owsianka zagościła na mym stole już na stale. Stała się moim podstawowym  śniadaniem. Staram się ją urozmaicać, a sezonowe owoce zdecydowanie mi to ułatwiają. Dziś przedstawię owsiankę w wersji letniej.


    składniki:
    • szklanka mleka.
    • pół szklanki owsianki
    • 2 łyżeczki kakao
    •  garść świeżych malin
    • odrobina czekolady
     sposób przygotowania: 
    1. Do garnuszka wlewamy mleko oraz wsypujemy płatki owsiane. Całość zostawiamy na małym ogniu. 
    2. Dodajemy kakao Owsiankę gotujemy ok 3 minut od momentu gdy mleko się zagotuje. Całość co jakiś czas mieszamy
    3. Na koniec dodajemy maliny oraz rozdrobnioną na drobne kawałeczki czekoladą.
    Jeśli mamy ochotę by owsianka była słodsza można dodać także łyżeczkę miodu.

    To jest prawdziwe śniadanie mistrzów!







    sobota, 22 czerwca 2013

    Knedle z truskawkami

    I się zaczęło truskawkowe szaleństwo! Cieszmy się póki są. Na śniadaniu pojawiły się w owsiance, w ciągu dnia je tak o sobie podjadałam, a na obiad knedle z truskawkami :)


    Ku mojemu zaskoczeniu obiad zrobił się zaskakująco szybko.

    Składniki:
    • 200 gr białego sera ( u mnie półtłusty)
    • 1 1/4 szklanki mąki
    • 1/2 szklanki mleka
    • 1 żółtko
    • ok 500 gram truskawek
    • śmietana 
    • cukier
    • sól
    Sposób przygotowania:



    1. Ser rozgniatamy w misce. Dodajemy do niego mąkę, mleko i żółtko.
    2. Wyrobione ciasto rozwałkowujemy na grubość 1 cm i kroimy na kwadraty.
    3. Truskawki myjemy osuszamy i zwijamy w ciasto. Formujemy z nich knedle
    4. Lekko osoloną wodę zagotowujemy w garnku. Do gotującej się wody wrzucamy knedle i gotujemy je dopóki nie wypłyną. ( ok 4 minuty)
    5. Podajemy ze śmietaną i cukrem.







    Truskawkowy zawrót głowy 2013


    środa, 22 maja 2013

    placuszki z cukinią

    Dziś banalnie i szybko- można nawet rzecz klasyka studencka w naszym wykonaniu. Na studiach się to jadło i od czasu do czasu wracam do tego :)



    Składniki:
    • 1 cukinia 
    • 1/2 szklanki mąki
    • 2 jajka
    • 1/4 szklanki mleka
    •  4 łyżeczki tymianku 
    • 2 łyżeczki ostrej papryki,
    • sól, pieprz
     składniki na sos jeśli macie ochotę:
    • jogurt naturalny (mały)
    • łyżeczka majonezu
    • 2 ząbki czosnku
    • odrobina bazyli
     Sposób przygotowania:



    1.   Do miski wsypujemy mąkę, wbijamy jajka, dodajemy mleko i wszystko razem mieszamy.
    2.  Następnie musimy umyć i zetrzeć cukinię, którą dodajemy  do miski z ciastem. 
    3. Całość doprawiamy tymiankiem, papryką oraz  solą i pieprzem. Całość ponownie mieszamy.
    4.  Na patelni rozgrzewamy olej i kładziemy po jednej łyżce ciasta na każdy placuszek. Smażymy z obu stron po ok. 3-4 min., aż do zarumienienia.
    5. Sos przygotowujemy także błyskawicznie: do miseczki wlewamy jogurt, dodajemy majonez oraz wyciśnięty przez praskę czosnek, doprawiamy solą, pieprzem i ziołami.
    Smacznego!




     


    niedziela, 12 maja 2013

    sałatka pomidorowa z makaronem

    Wiosna długo nie mogła się przebić a ja byłam w ciągłych rozjazdach. Ale wreszcie wróciłam. Dziś sałatkowe szaleństwo czas zacząć. Z tą sałatką wiosną zawsze pojawiam się w pracy.



    Składniki:
    • 500 gram pomidorów czereśniowych
    • 1/2 czerwonej papryki chili
    • 500 gram makaronu świderki
    • 150 gram sera żółtego ( ementalera)
    • pęczek młodej rukoli
    • 2 gałązki bazylii
    • oliwa
    • sól, pieprz
     Sposób przygotowania:

    1. Pomidory kroimy na ćwiartki i wrzucamy do salaterki dodajemy pokrojoną papryczkę chili oraz porwane liście bazylii. Całość doprawiamy solą i pieprzem oraz dodajemy oliwę.
    2. Makaron gotujemy w osolonej wody al dente, Odsączamy go i następnie ostudzamy pod zimną wodą i jeszcze raz odsączamy.
    3. Makaron przekładamy do salaterki i całość mieszamy. Następnie dodajemy rukolę oraz ser zółty pokrojony w drobne plasterki. Całość jeszcze raz mieszamy.






    niedziela, 7 kwietnia 2013

    babka czekoladowa



    No to znowu pieczenie, a pieczenie to zawsze dla mnie wyzwanie. Nie lubuje się w słodkościach i zawsze pieczenie to wyzwanie.

    Ciasta z czekoladą to jednak to co lubię najbardziej :)

    Składniki:
    • 1 tabliczka gorzkiej czekolady
    • 3 łyżki mleka
    • pół kostki margaryny
    • 3/4 szklanki cukru
    • 3 jajka
    • 2 szklanki mąki
    • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
    • 1 łyżka kakao
    Sposób przygotowania:
    1. Czekoladę rozpuszczamy z dodatkiem mleka i ostudzamy.
    2. Margarynę ucieramy z cukrem dodając stopniowo po jednym jajku i po jednej łyżce mąki wraz z proszkiem do pieczenia
    3. Na koniec wlać rozpuszczoną czekoladę i dodać łyżkę kakao. Wszystko razem wymieszać
    4. Ciasto przelać do foremki keksowej.
    5. Nagrzewamy piekarniku do temperatury 180 C i pieczemy ok. 40 minut.